Reaguodami į tai, jog dauguma rūmų narių susiduria su darbuotojų trūkumu, lapkričio 23 d. Klaipėdos rūmai surengė nuotolinę konferenciją - diskusiją „Situacija darbo rinkoje: paradoksų metas arba kas kaltas ir ką daryti?“ .
Renginyje dalyvavo ir pranešimus apie situaciją darbo rinkoje, esamas problemas bei rekomendacijas, kaip jas spręsti, pristatė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė Elena Leontjeva ir Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas prof. Raimondas Kuodis.
Pasak E. Leontjevos, reikia skatinti to ekonomikos ištekliaus investicijas, kurio trūksta labiausiai. Šiandien tai yra darbo jėga. Laisvų darbo vietų statistika parodo tik dalį jų. Užimtumo tarnyboje darbo vieta registruojama tuo atveju, kai norima įdarbinti bedarbius ar užsieniečius. Visais kitais atvejais darbuotojų ieškoma rinkoje.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Vytauto Šilinsko, Užimtumo tarnyba finansiškai nesuinteresuota įdarbinti žmones ar surasti darbuotojus. Tam, kad būtų geriau matomi pasirengę ir nepasirengę dirbti asmenys, suasmenintos jiems teikiamos paslaugos, yra tobulinami Užimtumo tarnybos veiklos procesai. Ministerija siūlys, kad nedarbo socialinio draudimo biudžetas būtų skiriamas ne tik pasyvioms, bet ir aktyvioms priemonėms bei Užimtumo tarnybai išlaikyti.
Dalis žmonių nedirba, nes turi skolų, priklausomybių, rūpinasi vaikais (ar tėvais), neturi kaip atvykti ar jau dirba nelegaliai. Siūloma nustatyti problemas, trukdančias įsidarbinti bei numatyti priemones šioms problemoms spręsti.
Artimiausi ministerijos sprendimai: orientuotis į tikrųjų bedarbių atskleidimą. Yra bedarbių, nedirbančių ir neieškančių darbo 13 - 14 metų. Esamiems bedarbiams 6 mėn. bus siūlomas pageidaujamas darbas, o nuo 7 mėn. bedarbiai turės priimti bet kokį siūlomą darbą (ir už MMA). Gavus pranešimą apie nelegalų darbą, bedarbis iš karto bus išbraukiamas iš Užimtumo tarnybos registro. Dabar išbraukiama tik tuo atveju, jei pranešimas apie nelegalų darbą gaunamas 2 kartus per 12 mėn.
Renginyje taip pat aptartos pagrindinės problemos, su kuriomis susiduriama įdarbinant užsieniečius iš trečiųjų šalių bei galimi jų sprendimo būdai.
Renginyje dalyvavo 32 rūmų narių atstovai.
Su pranešėjų pristatymais galima susipažinti čia: https://www.kcci.lt/lt/lektoriu-pristatymai/.